זה לא היה קל! אנו יודעים, עד שהגעתם אל הנחלה והמנוחה, עמדתם בפני החלטות גורליות, היכן תקבעו את דירתכם - בעיר במושב או בקיבוץ. אחרי שסוף סוף נפלה ההחלטה, צריך להכריע בשאלה נוספת: לרכוש מגרש ולבנות לבד, או דירה מוכנה מקבלן? ואולי בעצם דירה יד שנייה עדיפה? וגם אם אחרי הרבה דיונים טרוטי עיניים על כוסות קפה ועשן סמיך של סיגריות, החלטתם ללכת על קניית מגרש, נשאלת השאלה האם לקחת 'קבלן עד המפתח', קבלן שלד, או דבר דבר בפני עצמו. הילדים לא יודעים את כל זה, ספרו להם! ובעניין קבלת ההיתרים ותהליך הבנייה עצמו אנו לא רוצים בכלל לגעת, אתם פשוט לא תמשיכו לקרוא...
אחרי כל זאת ולמרות כל ההוצאות שמסביב, אל תוותרו על סורגים לבטיחות הילדים. הסיכון פשוט לא שווה את זה!
במאמר הבא פישטנו את הדברים (עבדתם עד עכשיו מספיק קשה! כבר אמרנו...) הבאנו את כל הטיפים והדגשים החשובים, שיאירו את הדרך לקניית סורגים.
לעומת זאת, גם אם אתם גרים בדירה שכורה, ואתם לא רוצים לתרום לבעל הדירה את הסורג אחרי שתצאו, גם לכם מיועד המאמר, תתפלאו לשמוע! יש פתרונות. המשיכו לקרוא! יהיה לכם מעניין!   

למה חשוב להתקין סורגים?

חשוב להבין כי סורגים הינם חלק בלתי נפרד משמירה על הבטיחות של בני הבית וכמו שרוכשים מעקה למדרגות, רשתות לחלונות, סורגים לדלתות וכו' יש להקפיד גם על בטיחות החלונות. חשוב מאוד להתקין סורגים בחדרים של הילדים ובכל החלונות האחרים שנמצאים בדירה. ילד מטבעו אינו מחושב דיו והוא עלול לסכן את עצמו. כדי למנוע מקרים של נפילות חלילה, חשוב להתקין סורגים.
סורג מתאים יענה על דרישות התקנים ויותקן על ידי אנשי מקצוע בעלי מיומנות בתחום.
הסורגים מביאים איתם יתרון נוסף, כבונוס – הסורגים מהווים אמצעי מיגון והרתעה נגד פורצים.
זכרו: סורגי בטיחות לילדים הם חיוניים למניעת תאונות ופגיעות מיותרות של ילדכם, כתוצאה מנפילה מחלון מגובה רב.

דגשים בבחירת הסורגים
  • המרווח בין סורג אחד למשנהו (כלומר בין המוטות המרכיבות את סורג החלון) אמור להיות פחות מ- 10 ס"מ.
  • סורגים אשר עשויים מחומרים איכותיים לא ידהו, לא יחלידו, יהיו עמידים בפני מזג אוויר קיצוני ויחזיקו מעמד למשך זמן רב. לכן חשוב לבחור סורגים העשויים מחומר איכותי.
  • יש לרכוש את הסורגים ממסגרייה איכותית ובעלת מוניטין המספקת אחריות ומבצעת את ההתקנה בצורה בטוחה ומקצועית.
  • אם חזות הבית מעניינת אתכם השקיעו בסורג מגולוון שלא מחליד. אחרת, אחרי עונת גשמים אחת הצבע יתקלף, ויותיר את הסורג חלוד ולא אסתטי.
  • הבית מושכר? כדאי לדעת שבכל סוג של סורג ניתן להזמין בעל מקצוע, בעלות לא גבוהה שיעביר את הסורג לדירה הבאה שלכם. אבל יש פתרון מוצלח יותר, מדובר בסורג נייד. לפרטים מורחבים יותר - המשיכו לקרוא.
  • ישנם סורגים הניתנים להרכבה עצמית, ללא צורך להוציא את הראש ולהסתכן, גם על כך נרחיב בהמשך.
  • בדקו האם הסורגים שאתם עומדים להזמין עומדים בכל תקני הבטיחות.
  • בררו האם החברה שממנה הזמנתם מספקת אחריות, ולכמה זמן?
סוגי סורגים והתאמה לצרכים האישיים

נתחיל בסורגים הקלאסיים:

סורגים ממתכת - סורגים קבועים, העשויים בדרך כלל מאלומיניום או מפלדה. ניתן למצוא בכמה סגנונות – ניתן למצוא סורגים בסגנון ישר או סורגים בעלי בטן. על מנת להגן על הסורג מפני קורוזיה מומלץ להזמין סורגי מתכת מגולוונים הנצבעים בצביעה בתנור, זה גם יעניק להם הגנה לאורך שנים רבות - גם בתנאי מזג אוויר קיצוניים.
מבין סורגי המתכת – הפלדה מומלצת יותר, היא יותר חזקה. הדברים הבאים שנתייחס אליהם הם העובי והפרופיל: בסורגים המיועדים למנוע נפילה של ילדים, יש להשתמש בפרופיל מלא (כלומר, שלא יהיה חלול מבפנים), וניתן להסתפק בעובי של 4.5 מ"מ, בתנאי שמדובר כאמור, בפרופיל מלא. (סורגים המיועדים למניעת פריצות צריכות להיות עבות יותר).
היתרונות של הסורגים הקבועים הם, שניתן למצוא אותם בעיצובים רבים וצורות מגוונות, ומכיוון שאין להם מסילות שיש להצמיד לקיר, ניתן להתקינם במרחק מהמבנה. כמו כן ניתן לצבוע אותם במגוון צבעים.
ניתן גם למצוא סורגי מתכת במגוון עיצובים. ניתן לבחור בסורגים עם צלליות של פרחים, חיות ודמויות שונות. ניתן לשנות את העיצובים לפי רצונו של הלקוח.

סוגי סורגים נוספים:

סורג שקוף - עשוי מחומרים פולימריים חזקים במיוחד וניתן להתקנה במגוון תצורות בהתאם למבנה הבית והמענה הבטיחותי הנדרש. עמיד למשך שנים ארוכות, כמעט ואינו דורש תחזוקה שוטפת למעט ניקיון או שטיפה. ההתקנה קלה ומתאימה לחלונות עם תריסי גלילה או תריסי כיס. אינם מסתירים את הנוף, אינם בולטים וגם לא פוגעים במראה הבית. ניתן לצבוע את מסגרת הסורג השקוף, בגוון המתאים לגוון מסגרת החלון, כך שייראה כחלק מהחלון עצמו. ניתן להסירם במהירות בעת הצורך או בשעות חירום.

סורגים מתקפלים - כוללים מערכת נעילה וצילינדר מיוחד ויש להם מסילה. מאפשר פתיחת סורג הדלת או החלון ובכך 'להעלים' את הסורג לעיתים מזדמנות, ולהנות מחלון בלי סורג. סורגים אלו הם בדרך כלל יותר יקרים מהסורגים הקבועים.

סורגים ניידים – ניתן להזיז אותם כך שיהיה ניתן להשתמש בהם בכמה מקומות, ע"י גלגלים המותקנים בהם. אפשר גם לשנות אותם - את המראה שלהם ואת מספר הסורגים.

סורגים שניתנים להרכבה ופירוק בקלות - מאפשר את הרכבתם בדירות שכורות כי הם מחוברים בעזרת דיבלים פשוטים למקוף החלון, ומאפשרים הסרתם כשעוברים דירה והתקנתם בדירה הבאה. ההרכבה אינה פוגעת במבנה ואינה דורשת להתכופף החוצה, פשוט מצמידים אותם למשקוף החלון, בצורה ובטכניקה שנותנת את החוזק המתאים. סורגי בטיחות אלה מאפשרים גם פרוק והרכבה מחדש בקלות כשיש צורך לטפל במזגן מפוצל.

דגשים בהתקנה

המבנה הכללי של סורג כולל מסגרת ומוטות. המוטות מרותכים למסגרת וכן האחד לשני.
פרמטר חשוב בחוזקם של הסורגים הוא איכות הריתוך. ריתוך בעל איכות ירודה הינו כזה אשר בעין אפילו בלתי מקצועית ניתן להבחין בסדקים שבו. אם הבחנתם בסדקים בריתוך, הדבר צריך להדליק נורה אדומה.
קיבוע לקיר – מה שבעיקר קובע את חוזקו של הסורג הוא הקיבוע לקיר. בתקן לסורגים ומעקות של מכון התקנים מצוין שהעומס המינימאלי בו צריך לעמוד סורג הוא 65 ק"ג. לפיכך - מעבר לחוזק החומר ממנו עשוי הסורג, שבזה עומדים רוב יצרני הסורגים במסגרת התקן, הרי שפרמטר נוסף שקובע את החוזק הוא איכות קיבוע הסורג לקיר, יש להקפיד על כך, ולבדוק שהמתקין אכן עשה קיבוע איכותי.

מחיר

כשמדובר בבטיחות - כך אומרים, לא מחפשים לחסוך, ובכל זאת אם תראו את המחירים, תראו שבמעט כסף תוכלו לישון יותר רגועים, ולהסיר מליבכם נקיפות מצפון במקרה של אסון חלילה.
הבאנו טווח כללי, לקבלת והבנת סדר גודל של המחירים, אך הם כמובן משתנים מחברה לחברה, ותלויים בגודל החלון ובפרמטרים נוספים.
סורגי מיגון ישרים וקבועים (גודל סטנדרטי של חלון) – 300 -800 ₪, סורגי בטן קבועים – 550-950 ₪, סורגים מתקפלים – 700-1,000 ₪, סורג שקוף – 1,300-1,550 ₪, סורג המתאים לחלון ממ"ד – 800-1,400 ₪, סורגים למטרת בטיחות ילדים (ולא לצורך מיגון) – 350-850 ₪, פירוק (לדירות מושכרות וכדו', כנ"ל) – 175-350 ₪.

אז למה אתם מחכים?! שיקרה חלילה משהו?! נגמרו התירוצים! התקשרו כבר עכשיו לאחד ממתקיני הסורגים המומחים שלנו! יש להם הרבה מה להציע!!